Munkácsy Mihály technikája
Mi a közös Munkácsy képeiben és egy hollywoodi szuperprodukcióban?
Munkácsy Mihályról lehet tudni, hogyan tervezte meg a képeit.
Színészekkel, és utána lefotozta őket, és ez alapján rajzolt.
Egyszóval az idejének nagy részét a kompoziciója, vagy ahogy mi mondanánk a "forgatókönyvének" összerakásával foglalkozott, maga a festés ehhez képest már gyerekjáték volt.
Vezető művészek megegyeznek abban, hogy 90%-ban fejben kell összerakni a művet az elkészítés előtt, és az elkészítésre fordított idő csupán 10% kell, hogy legyen!
Téves a filmek jelenete, amikor az író ihlet nélkül dobálja egymás után a fehér papírokat a szemetesbe, amikre csak egy sort írt.
Munkácsy több, mint 30 olajfestényt készített a kép előtt a modelljei alapján, és több grafikát.
A wikipédia ezt írja:
Munkácsy 1880 júliusától kezdve egy esztendőn keresztül dolgozott a Krisztus Pilátus előtt című képén, a műhöz több színváltozatot és tanulmányt készített, mindegyikhez élő modelleket használt fel. Nem sikerült befejeznie a munkát 1881 tavaszára, mikor a Párizsi Szalon megnyílt, mivel családi tragédiák nehezítették életét. Újszülött gyermeke meghalt, palotája pedig kigyulladt. Sedelmeyer (a menedzsere) saját palotájában állította ki a művet, melynek hatalmas sikere volt.
Sedelmeyer volt a szervezője a Krisztus Pilátus előtt utaztatásának, Londonban, Manchesterben és Liverpoolban is bemutatták a festményt. A kép bécsi kiállítása alkalmából kapta meg Munkácsy I. Ferenc Józseftől a Szent István-rend kiskeresztjét. Február és március hónapban Budapesten volt kiállítva a mű, itt 80 ezer ember látta a régi Műcsarnok épületében. Munkácsyt először Budapest, majd szülőváros Munkács választotta meg díszpolgárává. A Hungária kávéház dísztermében megrendezett vacsorán úgy ünnepelték őt, mint Liszt Ferenccel egyenrangú művészt. A lelkes fogadtatásért cserébe Munkácsy évi 6000 frankos díjat alapított, mely fiatal művészek számára pályázat útján volt elnyerhető.
Egyszóval megcsinálta a mű előtt a házi feladatát!
Ezt mint író ismerem. Átlagosan a jó írók 60 szó per perc gépelési ütemmel írnak. De még az amatőrök is le tudnak írni 5000 szót egy nap alatt. Ami egy 100.000 szavas regényre 20 nap-ot ad.
Most már csak azt nem értem, hogy cégek hogyan merik kiküldeni az értékesítőket ügyfelekhez mindenféle forgatókönyv nélkül. Nem értik, hogy az előkészületek és a tréningek = foragtókönyv egyenesen arányos a bevétellel!
Első ötletek:
Munkácsy kompoziciójának fotója színészekkel és kosztümmel (szuperprodukciós jelmezben):
Grafikák:
Tanulmányok olajjal:
A kész kép:
A képről tudni kell, hogy a fő bevétele a képnek az Európai és Amerikai kiállításokból beszedett látogató jegyekből született. Ez milliós nagysengredet jelent. És a kép elkészítését, forgalmazását. és az értékesítését egy producer felügyelte.
Erről ezt írják:
Munkácsy első Krisztus-képének, a Krisztus Pilátus előttnek a története - utólag visszatekintve rá - kísértetiesen hasonlít egy modern filmprodukció elkészítésére és forgalmazására.
Az ötlet Sedelmeyertől származott, aki Munkácsyról szóló emlékirataiban a következő módon számolt be a mű születéséről: "1880 tavaszának egyik estéjén együtt ültem vele és egyalkalmas témát beszéltünk meg. Különböző javaslatokat tettünk egymásnak, amelyeket azután elvetettünk. Többek között a Faust egyik jelenetét is, mint túlságosan irodalmi tárgyút és Miltonhoz nagyon hasonlót, föladtuk. Ez a téma: egy, a világtörténelemből vett erősen drámai cselekmény, mint például az orleans-i szűz elégetése, vagy angliai I. Károly kivégeztetése, egyszóval: egy nagy hős, egy vértanú halála.
Ekkor hirtelen eszembe ötlött: Miért ne válasszuk minden idők legnagyobb vértanúját, Krisztust, az Istenembert, aki az egész emberiségért halt meg? Egy jelenetet szenvedésének történetéből!
Munkácsy meghökkent: Igen, de hiszen ez egy szentkép lenne, amit már ezerszer megfestettek! Hogyan lehetne a tárgyból valami újat alkotni?"
A Sedelmeyerrel való beszélgetések során aztán mégis tisztázódott az új Krisztus-interpretáció lehetősége.
Munkácsy előkészületeket tett egy huszonöt négyzetméteres vászon megfestésére.
Modelleket, kosztümöket, díszleteket szerzett be, és vázlatokat, tanulmányokat készített,amelyeknek száma meghaladja a harmincat.
1881-ben elkészült a nagy kompozíció.
Az előző esztendőkből a Milton (Munkácsy azon képe, amivel befutott) révén Munkácsy már jól ismerte a forgalmazás új fajta lehetőségeit. A Krisztus Pilátus előttöt is bemutatták Európa csaknem valamennyi nagyvárosában - így Budapesten is -, rendszerint az e célra bérelt külön termekben, és természetesen belépődíj fizetése mellett.
Az eladást Sedelmeyer ismét az amerikai közönség körében bonyolította le, ez alkalommal Wanemaker, egy philadelphiai milliomos volt a vevő. A Krisztus Pilátus előtt így Európa után meghódította Amerikát is, áthajózták az óceánon, s végül a philadelphiai Wanemaker-nagyáruház kápolnájában nyert elhelyezést.
Forrás: http://mek.niif.hu/01300/01358/html/szuletes.htm#5
Munkácsy Élete: http://hu.wikipedia.org/wiki/Munk%C3%A1csy_Mih%C3%A1ly
Forgatókönyv az értékesítéshez minden hónapban ingyen: